Nežádoucí efekt (Christopher M. Priest)

Nežádoucí efekt Dokonalý trik Christopher M. Priest

V prvom rade chcem napísať, že nie som žiadny odborník, čo sa recenzií kníh týka, toto je len môj laický subjektívny názor. Ale napriek tomu verím, že má svoj význam, pretože snáď nie som jediná, ktorá krúti hlavou nad odbornými recenziami (pre koho to píšu preboha?).

Knihu som si prečítala až po tom, čo som videla film. Chválabohu. Film sa mi veľmi páčil, teda až do momentu, kým to nezačalo byť sci-fi. Nechápme sa zle, ja ľúbim sci-fi, ale keď je už 3/4 filmu reálna a nadobúdam pocit, že sa to naozaj mohlo stať, tak to malo byť tak do konca. No ale dobre, beriem. Ešte nejaké fakty a potom recenzia. Kniha aj film sa v anglickom origináli volajú The Prestige. Film v slovenčine a v češtine má názov Dokonalý trik. Kniha vyšla v češtine s názvom Nežádoucí efekt a nie je mi známy slovenský preklad. Má 384 strán a je brožovaná. A je samozrejme lepšia ako film. No ale úprimne. Film bol skvelý, parádne herecké obsadenie ( Hugh Jackman a Christian Bale ako kúzelníci, Michael Caine, Scarlett Johansson, David Bowie ako Nicola Tesla bol úžasný), Christopher Nolan ako režisér nesklamal. Ako som už spomínala, film sa mi veľmi páčil a chcela som si prečítať predlohu k tomuto filmu. Knihu som si už dávnejšie kúpila, no trocha si v knižnici poležala a v lete som si ju prečítala (opäť nejaký ten piatok už ubehol).

Nechcem zachádzať do detailov, ale stojí to za to, si ju prečítať. Neviem či som niekedy mala doslova zimomriavky pri čítaní knihy a priznám sa, bála som sa aj za bieleho dňa. Bála cez deň!!!!! (no nech neklamem, bála som sa ako 9 ročná, keď som čítala knihy od Stephena Kinga, doteraz nedôverčivo pozerám z postele na dvere skrine). Naozaj som sa ako dospelá osoba bála pri čítaní knihy, tak ma dej s pútavým rozprávaním strhol. Až na konci človek pochopí názov knihy a keď to pochopí, tak tu knihu hltá. Na rozdiel od filmu, ktorý opisuje viacmenej príbeh dvoch kúzelníkov na prelome 19. a 20. storočia, dej knihy je zasadený aj do súčastnosti a končí aj v súčastnosti. Opisuje stretnutie dvoch potomkov týchto dvoch kúzelníkov, muža a ženy, ktorí lúštia zápisky týchto rivalov. Rupert Angier a Alfred Borden si robili naprieky a kazili si navzájom predstavenia. Jeden z nich mal veľké tajomstvo, ktoré, keď sa nad tým človek zamyslí, bolo veľmi smutné, a ten druhý si vytvoril ešte väčšie tajomstvo, ktoré bolo desivé na konci. Ich nenávisť prechádzala z generácie na generáciu a Angierova pravnučka Kate by chcela dať bodku za týmto hnevom a hlavne za desivou spomienkou z detstva. Preto pozvala k sebe na panstvo Bordenovho pravnuka Andrewa, aby už raz a navždy vyriešili jednu záhadu.

Keby som čítala prvú knihu a potom videla film, bola by som z konca filmu sklamaná. Veľmi by ma zaujímalo, ako by koniec sfilmovali. Mrzí ma ale, že na konci knihy nebolo vysvetlené ako je to možné a skončilo to dosť rozpačito a neurčito. Koniec si pýta pokračovanie! Priest je ale už starší pán a asi sa pokračovania nedočkám 🙁

Prosím vás, ak ju niekto čítal, napíšte mi, rada by som ju s niekym prediskutovala 🙂 Ďakujem!

 

With Love, Bibi

Pridaj komentár